Средња школа у Варварину отпочела је са радом 1965. године као Одељење Гимназије Крушевац. Већ 1972. године постаје самостална и делује као Гимназија Варварин. Школске 1977/1978. године школа се трансформише у Образовни центар, када се реформом школства уводи усмерено образовање, то јест заједничке основе и друга фаза усмереног образовања. У другу фазу усмереног образовања (III и IV разред), уписује ученике за машинску, природно-математичку и архивско-преводилачку струку и школује их за III и IV степен стручности.
За четрдесет пет година постојања школа је у потпуности испунила улогу која јој је била намењена на образовању, васпитању и оспособљавању техничара, гимназијалаца и радника у више струка и занимања (бравара, металостругара, аутомеханичара, израђивача хемијских производа). Преко 3734 ученика је у овој школи стекло средње образовање и укључило се активно у живот и рад шире друштвене заједнице, на свим просторима бивше Југославије и садашње Србије.
Многи од наших бивших ученика су наставили школовање на вишим и високим школама на свим универзитетима у Југославији и Србији, са успехом их завршили и међу њима су данас многе личности из јавног живота и рада.
Ова школа је увек имала слуха за идеје младих и потребе времена у којем живи, па је излазила у сусрет свим потребама и жељама својих ученика, а које су биле у складу са основном васпитно-образовном функцијом школе.
Као једина средња школа у овој средини, одиграла је и игра активну улогу у ширењу науке и културе, као и у оплемењивању културно-забавног живота младих у Варварину и шире. Нарочито запажене резултате школа је постигла у одмеравању снага на регионалним, окружним, републичким и савезним такмичењима у знању, вештинама и спорту.
Средња школа је регистрована као Техничка школа у Варварину 24.09.1990. године код Окружног суда у Краљеву. Регистарски уложак носи број 1-91-00 Краљево, а ознака и број решења Fi 1713/90.
Решењем Министарства просвете број 022-05-00087/94-03 од 03.03.1994. године утврђено је да школа испуњава услове да остварује наставни план и програм и то: у подручју рада Машинство и обрада метала за образовне профиле Машински техничар, Металостругар, Бравар и Аутомеханичар и у подручју рада Хемија, неметали и графичарство за образовне профиле Хемијски лаборант и Израђивач хемијских производа.
Од школске 1993/1994. године школи се одобрава рад Одељења Гимназије Параћин, природно – математичког смера. Десет година касније, школске 2003/2004. године, Министарство просвете доноси одлуку да Одељење Гимназије буде матично одељење Техничке школе у Варварину.
Разумевајући потребе средине у којој школа ради и уважавајући интересовање ученика, Министарство просвете РС решењем број 022-05-87/94-03 од 24.10.2000. године, одобрава рад новог подручја рада: Економија, право и администрација у оквиру ког се од школске 2000/2001. године школују ученици образовног профила Економски техничар, четврти степен стручне спреме.
Имајући у виду потребу за иновацијама и унапређење школовања, Министарство просвете и спорта РС, на основу позитивног извештаја школских надзорника о испуњености услова у погледу опремљености школе одобрава Техничкој школи у Варварину да од школске 2002/2003. године уписује ученике првог разреда за образовни профил: Машински техничар за компјутерско конструисање (четврти степен стручне спреме) у оквиру подручја рада Машинство и обрада метала.
Школујући ученике различитих образовних профила и гимназијалце настала је потреба да се школа пререгиструје из стручне у мешовиту школу. Одлуком Министарства просвете и спорта о формирању мешовитих школа, Техничка школа од септембра 2005. године постаје мешовита школа и мења назив у Средња школа, школујући ученике за подручја рада Машинство и обрада метала, Хемија, неметали и графичарство, Економија право и администрација и Гимназије, природно-математичког смера.
Одлуком ресорног Министарства од школске 2006/2007. године у оквиру подручја рада Машинство и обрада метала, уписују се ученици у нов образовни профил: Механичар грејне и расхладне технике.
Током 2006/2007. године предузете су активности у циљу промене образовног профила у подручју рада Хемија, неметали и графичарство. У оквиру поменутог подручја рада од школске 2007/2008. године школа школује ученике образовног профила Техничар за заштиту животне средине. За овај образовни профил школа је добила решење Министарства за школовање ученика у првом и другом разреду. У јуну 2010. године просветни инспектори, на основу прегледа школе, дали су позитивно мишљење о испуњености прописаних услова рада у погледу простора, опреме и наставног кадра за школовање ученика у трећем и четвртом разреду, чиме је школа у потпуности задовољила све Законом прописане услове за овај образовни профил.
Потребу за школовање ученика трећег степена стручне спреме, школа је употпунила почев од 2008/2009. године од када уписује ученике образовног профила: Инсталатер, а од 2010/2011. године добија сагласност ресорног Министарства за упис ученика у образовни профил Механичар привредне механизације.
За све образовне профиле као и за гимназију школа поседује решења о верификацији, издата од стране Министарства просвете, која потврђују да школа у потпуности испуњава услове у погледу школског простора, опреме, наставних средстава, потребног броја радника и довољног броја ученика да остварује наставни план и програм.